dnes je 20.9.2024

Input:

Výjimky ze stavebního zákona při povodních

18.9.2024, Zdroj: MMR ČR

Ustanovení § 263 až 265 zákona č. 283/2026 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, upravují mimořádné postupy, které umožňují urychleně reagovat na mimořádné události a umožňují odchylky od standardních stavebním zákonem stanovených postupů.

Mimořádné opatření pro předcházení důsledkům bezprostředně hrozící živelní pohromy nebo závažné havárie

Jedná se o opatření na stavbě nebo pozemku spočívající podle okolností i v provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb, jimiž se předchází bezprostředně hrozícím důsledkům mimořádné události, čelí jejím účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám (§ 263 stavebního zákona) - např. provedením terénní úpravy, násypu, ochranného valu nebo hráze, úpravu stavby, odstranění stavby, zřízení zábran, zátarasů a podobných technických zařízení, popř. též realizaci nových staveb. 

Stavebník je oprávněn zahájit mimořádná opatření na stavbách nebo pozemcích směřujících k odvrácení nebo zmírnění možných dopadů mimořádné události bez předchozího povolení podle stavebního zákona. Stavebník je však povinen provádění výše uvedených mimořádných opatření neprodleně oznámit stavebnímu úřadu. 

Stavební úřad může na základě oznámení rozhodnout o tom, že: 

  • upouští od vydání povolení stavby nebo zařízení, povolení změny využití území nebo povolení odstranění 
  • omezuje obsah žádosti o povolení stavby nebo zařízení, povolení změny využití území nebo povolení odstranění a jejích příloh na nejnutnější nezbytnou míru,
  • lze některé podklady pro vydání povolení předložit dodatečně (stanovené ve lhůtě).
  • Rozhodnutí podle § 263 odst. 4 stavebního zákona může stavební úřad vydat jako první úkon
Nahrávám...
Nahrávám...